هوشمندسازی آرشین

ردیاب خودرو چیست؟

gps-arshin

جمع‌آوری

تیم آرشین

تاریخ

۹۸ سه‌شنبه | ۲۲ مرداد

ردیاب خودرو، وسیله‌ای است سخت‌افزاری و کوچک که می‌تواند به صورت مخفی در داخل خودرو قرار گرفته و به وسیله سیم‌کارتی که داخل آن قرار گرفته، اطلاعات متفاوتی نظیر موقعیت جغرافیایی، سرعت، مسیر حرکت خودرو و... را از طریق پیامک و یا اتصال به اینترنت برای مالک خودرو ارسال کند.

دو المان مهم در ردیاب خودرو GPS و GPRS است. ردیاب با اتصال به آنتن GPS قادر خواهد بود تا اطلاعات موقیت جغرافیایی و لحظه‌ای خودرو را دریافت کرده و از طریق اتصال به اینترنت سیم‌کارت و پروتکل GPRS، این اطلاعات را به تلفن همراه صاحب خودرو ارسال کند. GPS یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی مجموعه‌ای است که از حدود 30 ماهواره استفاده‌ می‌کند که مدام در حال گردش دور زمین بوده و اطلاعات موقعیت جغرافیایی و زمان را به گیرنده‌های محلی انتقال می‌دهند.

در هر لحظه 3 تا 10 ماهواره سیگنال‌های هم‌پوشانی‌شده را برای مشخص کردن موقعیت مکانی با یک فرآیند به صورت سه بعدی نشان می‌دهند. ماژول GPS داخل ردیاب خودرو با اتصال به این گیرنده‌های محلی اطلاعات موقعیت و زمان را دریافت می‌کند. حال برای ارسال این اطلاعات به سرور نیاز به اینترنت می‌باشد که از طریق سیم‌کارتی که داخل ردیاب تعبیه شده اتصال به اینترنت انجام می‌گردد. نوع سیم‌کارت استفاده شده تفاوتی ندارد و همین که سیم کارت از تکنولوژی GPRS بهره‌مند باشد کافی است.

برای استفاده از ردیاب خودرو و دریافت گزارش و ارسال فرمان هم می‌توان از اینترنت سیم‌کارت استفاده کرده و هم در صورت قطع و یا عدم دسترسی به اینترنت، از طریق پیامک با ردیاب خودرو ارتباط برقرار کرد.


ویژگی‌های ردیاب خودرو:

ردیاب خودرو می‌تواند اطلاعات مختلفی از خودرو را در اختیار کاربر قرار دهد. کاربر می‌تواند با استفاده از اپلیکشین موبایل یا از طریق SMS و با اتصال به ردیاب خودرو فرمان‌های متفاوتی را برای ردیاب ارسال کرده و گزارش‌هایی نظیر میزان سوخت، مسافت طی شده، هشدار سرعت غیرمجاز، نقاط توقف و... را دریافت کند. همچنین ردیاب خودرو می‌تواند یک سیستم امنیتی قوی برای خودرو بوده و از طریق جلوگیری از روشن شدن خودرو یا شنود صدای کابین از سرقت خودرو جلوگیری کند.

همچنین ردیاب خودرو امکان اطلاع از مسیر آنی حرکت خودروی سرقت شده را فراهم کرده و حتی در صورت انتقال ماشین به نقاط کور، به محض اتصال مجدد به اینترنت، اطلاعات ذخیره شده را برای کاربر ارسال می‌کند.

روش‌های مختلف ردیابی:

در سامانه‌های ردیابی خودرو بیشتر از دو روش Online Tracking و Offline Tracking استفاده می‌شود.

در روش رديابی Offline کلیه اطلاعات دریافت شده از GPS در يك دستگاه Logger جمع‌آوری شده و در محل توقف وسيله نقليه در انتهای سفر به سيستم كامپيوتری منتقل و بر روي نقشه جغرافيايی بازيابی و نمايش داده می‌شود. در اين روش هيچگونه سيستم انتقال اطلاعات برای ارسال اطلاعات به مركز در حين سفر ضروری نبوده و اطلاعات در داخل ردیاب خودرو همانند يك جعبه سياه ذخيره می‌گردد. در روش رديابي Online اطلاعات حركتی و موقعيت‌های جغرافيايی دريافت شده از GPS توسط ردياب خودرو براي مركز كنترل ارسال مي گردد و موقعيت وسيله نقليه همراه با ساير اطلاعات حركتی و وضعيتی آن در مركز كنترل قابل مشاهده می‌باشد.

تفاوت ردیاب خودرو و GPS :

مهم‌ترین تفاوت‌ دستگاه‌های معمولی GPS خودرو در بازار با سامانه‌های ردیابی خودرو در نوع ارسال و ذخیره‌سازی اطلاعات می‌باشد. در حقیقت جی پی اس یک سیستم آفلاین بوده که از طریق ارسال فرمان برای آن قادر خواهد بود اطلاعات لحظه‌ای وسیله نقلیه را برای کاربر ارسال کند. حتی آن دسته از جی پی اس ‌هایی که توانایی اتصال به اینترنت از طریق سیم‌کارت را دارند نیز قادر به ذخیره اطلاعات گذشته و جمع‌آوری دیتا و ارائه گزارش‌ نمی‌باشند. اما ردیاب خودرو (Tracker) یک سیستم آنلاین بوده که ماژول GPS تنها یک بخش سخت‌افزاری از آن می‌باشد.


مقاله مرتبط:   تفاوت ردیاب خودرو و GPS

gpstracking-arshin


ردیاب خودرو بهیاب از محصولات دانش‌بنیان مجموعه آرشین می‌باشد که برای انواع خودروهای سواری، خودروهای سنگین و موتور سیکلت قابل استفاده است. انواع مختلف ردیاب خودرو بهیاب با استفاده از اپلیکیشن و سامانه تحت وب، علاوه بر نمایش موقعیت جغرافیایی و سرعت لحظه‌ای خودرو قادر به ارائه گزارش‌ مصرف سوخت، تشخیص روشن یا خاموش بودن خودرو، قابلیت خاموش کردن خودرو از هر نقطه دنیا با موبایل یا کامپیوتر، هشدار هنگام جابجایی (حرکت) خودرو خاموش (حمل با جرثقيل)، هشدار در صورت روشن شدن خودرو، هشدار ضعیف بودن باطری، هشدار هنگام بالاتر رفتن از سرعت مجاز (سرعت غیرمجاز)، قابلیت هشدار میزان سوخت ، دما و... درصورت استفاده از سنسورهای مربوطه، هشدار هنگام ورود و خروج از محدوده‌های تعریف شده (Geofencing) و... می‌باشند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ردیاب خودرو بهیاب وارد لینک زیر شوید :

https://behyabavl.com

این مقاله را به اشتراک بگذارید

سبک و سلیقه