قابلیت پاور ویندوز چیست و چه کاربردی در دزدگیر خودرو دارد؟

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

قابلیت پاور ویندوز چیست و چه کاربردی در دزدگیر خودرو دارد؟

یک خودرو با پنجره‌ی باز و یا نیمه‌باز، گزینه‌ی جالبی برای سارقان خودرو است؛ که به‌راحتی از کنارش عبور نمی‌کنند. برای سارقان، دزدیدن محتویات داخل خودرو، مانند ضبط و یا تجهیزات دیگر، گزینه‌ی بی‌دردسر و سودآوری است. این کار به‌سرعت انجام می‌شود و چه چیز بهتر از یک خودرو که شیشه‌های آن پایین باشد! اگر شما هم مثل من، از‌جمله رانندگان حواس‌پرت باشید؛ داشتن پاور ویندوز، از جمله ملزومات اساسی دزدگیر خودروی شماست.

رانندگانی که به این ویژگی بر روی خودروی خود خو گرفته‌اند و طبق عادت بعد از زدن قفل ریموت، خودرو را ترک می‌کنند، داشتن خودرویی که این قابلیت را نداشته باشد، ناراحت‌کننده است. پاور ویندوز دزدگیر خودرو، بعد از زدن دکمه قفل دزدگیر خودرو، به‌صورت اتوماتیک تمام شیشه‌های خودرو را بالا می‌برد و دیگر نیازی نیست هر بار که ماشین را قفل می‌کنید؛ بالا بودن شیشه‌ها را نیز چک کنید. Power Windows، دغدغه‌ی بالا بردن شیشه‌ها بعد از خروج از خودرو را برای همیشه برطرف می‌کند. در این مقاله به بررسی انواع پاور ویندوزها، نصب پاور ویندوزها و اتصال آن به دزدگیر خودرو می‌پردازیم.

مطلب پیشنهادی: دزدگیر خودرو چیست

پاور ویندوز چیست؟

پاور ویندوز تکنولوژی است که به‌وسیله‌ی یک قطعه‌ی کوچک پیاده‌سازی می‌شود. درواقع این فناوری، یک موتور الکتریکی است که به شیشه‌های خودرو متصل شده و در بالا و پایین رفتن خودکار شیشه‌های خودرو و همچنین تراز نگه‌داشتن آنها نقش دارد. قطعه‌ی پاور ویندوز، به یک دنده‌ی مارپیچی و چندین چرخ دنده‌ی دیگر وصل شده و گشتاور مناسب برای بالا بردن شیشه را تولید می‌کند. در بعضی مواقع ممکن است، راننده‌ها فراموش کنند شیشه‌های خودروی خود را بالا ببردند و ناخواسته خودرو را در معرض توجه افراد سودجو قرار دهند. پاور ویندوز کار بالا بردن شیشه‌ها در خودروهای قفل‌شده را به عهده می‌گیرد. همچنین پاور ویندوزها از مداری استفاده می‌کنند که با توجه به مدت‌زمانی که دکمه پایین نگه‌داشته می‌شود، شیشه خودرو به همان اندازه پایین می‌آید. اگر دکمه به مدت‌زمان کمتر از نیم ثانیه پایین بماند، شیشه تا انتها پایین آورده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های جالب‌توجه این ابزار این است که شیشه خودرو را نمی‌توان با فشار زیاد پایین آورد. به‌عبارت‌دیگر تنها میله‌ی مارپیچی می‌تواند دنده را بچرخاند. دنده‌ی مارپیچی در مکانیسم پاور ویندوز مسئولیت حرکت را به عهده دارد و به علت زاویه‌ی خاصی که بین دنده و میله‌ی مارپیچی به وجود می‌آورند، شیشه‌ها را کاملاً قفل می‌نمایند.

سیم بندی پاور ویندوز

انواع پاور ویندوز

پاور ویندوز دو درب، مخصوص خودروهایی با دو درب و پاور ویندوزهای چهار درب برای خودرو‌هایی با چهار شیشه طراحی‌شده است. بر اساس نوع تحریک ورودی نیز پاور ویندوز را به دو دسته‌ی، تحریک مثبت و تحریک منفی تقسیم می‌کنند. به این معنی که آن‌هایی که تحریک منفی هستند، با یک ورودی تحریک منفی این سیستم فعال‌شده و شیشه خودرو را بالا می‌برند. اما در پاورویندوز تحریک مثبت با یک ورودی مثبت، دستگاه عمل خواهد کرد. البته در حال حاضر اکثر پاور ویندوزها با دو ورودی مثبت و منفی قابل‌نصب شدن می‌باشند.

نوع دیگری از پاورویندور نیز وجود دارد که به نام پاور گارد شناخته می‌شود. پاور گاردها دو با شیشه‌ها را را بالا می‌بردند. به این ترتیب اگر شیشه‌ها کاملاً بالا نرفته باشد، یک دور دیگر رله‌ها کناکت خواهند کرد و از بالا بودن شیشه‌ها مطمئن خواهند شد.

مطلب پیشنهادی: دزدگیر اینترنتی خودرو

نصب پاور ویندوز خودرو

نصب پاور ویندوز در دزدگیر

در حالت کلی، برای نصب این دستگاه دو سیم در پشت موتور شیشه‌های برقی وجود دارد. پاور ویندوز در پشت این موتور، طوری قرار می‌گیرد تا هنگامی‌که پاور ویندوز تحریک شود، موتور را به حرکت درآورد. در دیاگرام سیم‌کشی پاور ویندوزهای معمولی در بازار، معمولاً چهار رله و هشت سیم قرار دارد. سیم‌های قرمز مشکی به‌منظور تغذیه پایه‌ی اصلی رله‌های پاور تعبیه‌شده‌اند. این سیم‌ها کوتاه بوده و دارای فیش نری (منفی) هستند. بعد از فشردن دکمه‌ی قفل در ریموت دزدگیر خودرو، یک سیم تحریک‌شده و در‌صورتی‌که سوئیچ باز نباشد؛ رله‌های پاور به ترتیب عمل می‌کنند و شیشه‌ها یکی یکی بالا می‌روند.

در هنگام خرید پاور ویندوز به چه نکاتی توجه کنیم؟

• رله‌های مرغوب

در هنگام خرید به اولین چیزی که بایستی توجه نمود، کیفیت رله‌های پاور ویندوز می‌باشد. رله‌های ضعیف کارایی کمی دارند و‌ به‌سرعت خراب می‌شوند. در این حالت یا شیشه را بالا نمی‌برند و یا به‌صورت نیمه بالا می‌برند. پاور ویندوز مرغوب از رله‌های قوی استفاده می‌کنند.

• توجه به قیمت

در هنگام خرید پاور ویندوز به قیمت آن توجه کنید. دستگاه ارزان‌قیمت ممکن است، مخصوص ماشین‌های دو درب باشد و یا رله‌های بی‌کیفیت داشته باشد. ارزان خرید کردن، در بعضی مواقع پول دور ریختن است. پس به کیفیت کالایی که در حال خرید آن هستید دقت کنید.

نصب پاور ویندوز

نصب Power Windows نیز اهمیت زیادی دارد و اگر به خوبی نصب نشده باشد؛ عملکرد دستگاه با مشکل روبرو می‌شود. پس بهتر است نصب پاور ویندوز را به نصاب ماهر بسپارید.

مزایا و معایب پاور ویندوز:

جلوگیری از سرقت

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از این سیستم این است که با بالا بردن شیشه‌ها، از سرقت خودرو جلوگیری می‌کند. پاور ویندوز دزدگیر خودرو، بعد از قفل‌کردن درب‌ها توسط ریموت، تمامی شیشه‌های خودرو را بالا می‌برد. استفاده از این ویژگی یکی از مسئولیت‌های راننده‌ها در هنگام ترک خودرو را کم می‌کند.

گاهی اوقات کودکان پنجره را پایین آورده‌اند و راننده بدون توجه به این موضوع، خودرو را ترک کرده. همین مسئله بارها منجر به دزدی‌هایی شده که نتیجه‌ی تنها یک بار چک نکردن شیشه‌ی اتومبیل بوده است.

استفاده از پاور ویندوز احتمال سرقت خودرو و محتویات ارزشمند آن را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

مطلب پیشنهادی: استفاده از ردیاب در جدیدترین روش سرقت؛ حمل خودرو با جرثقیل

قفل‌کردن پاور ویندوز

حیوانات خانگی، کودکان و افرادی که از نظر ذهنی مشکل‌دارند؛ ازجمله کسانی هستند که استفاده از شیشه‌های برقی خودروها را حادثه ساز می‌کنند و امکان بروز تصادف در مواقعی که با وجود سرعت ‌بالا، شیشه‌های خودرو را پایین بدهند؛ وجود دارد. بنابراین علاوه بر کلیدهای موجود در نزدیکی هر پنجره، باید یک سوییچ اصلی برای همه شیشه‌ها، در نزدیکی صندلی راننده نیز وجود داشته باشد. پاور ویندوز، این امکان را به راننده می‌دهد تا شیشه‌های اتومبیل را بسته یا نیمه‌باز نگه دارد و یا همگی را قفل کند.

استفاده از دستگاه آنتی پینچ هوشمند

Power Windows، موتوربرق بسیار قوی دارد؛ به حدی که می‌تواند در صورت گیرکردن دست کودک باعث شکستگی آن شود. مدل‌های پیشرفته‌تر پاور ویندوز دزدگیر خودرو مجهز به یک دستگاه آنتی پینچ (anti_pinch) هستند؛ که به صورت هوشمند در زمان‌هایی که جسمی وسط شیشه باشد، از بالا رفتن شیشه‌ها خودداری می‌کند.

پاور ویندوز در دزدگیر خودرو

باوجود تمام مزایایی که پاور ویندوزها دارند اما معایبی نیز دارند که بایستی آنها را هم در نظر گرفت. به عنوان مثال این تکنولوژی توسط یک دستگاه کنترل می‌شود که اگر خراب شود امکان کنترل شیشه‌ها به‌صورت دستی وجود ندارد. یک شیشه‌برقی معیوب ممکن است شما را به دردسرهای بزرگی بیندازد. از طرف دیگر هر چه یک وسیله‌ی نقلیه آپشنال‌تر و مجهزتر باشد؛ هزینه‌ی تعمیر و نگهداری آن نیز بیشتر می‌شود. در بعضی مواقع شیشه‌های دستی را هزینه‌ی کمتر و با سرعت بیشتری نسبت به ماشین‌هایی با شیشه‌های برقی تعمیر می‌کنند.

دزدگیر خودرو با استفاده از این قابلیت در زمانی که خودرو قفل می‌شود، شیشه‌های خودرو بالا می‌برند. اگر شیشه‌ها پایین و یا نیمه‌باز باشند، Power Windows تمامی شیشه‌ها را به صورت اتوماتیک بالا می‌برد.

در صورت نیاز به این سیستم، دقت کنید که از نوع مناسب با خودروی خود استفاده کنید. مثلاً خودروهای سنگین یا وانت‌ها بایستی از نوع دو درب استفاده کنند و خودورهایی با چهار درب، مدل چهار درب با تحریک مثبت یا منفی نصب کنند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید دزدگیر خودرو

قابلیت پاور ویندوز در دزدگیر آرنا

دزدگیر خودرو آرنا، قابلیت اضافه کردن این دستگاه و اتصال آن به ریموت دزدگیر خودرو را دارد. ازآنجایی‌که ما به نظر مشتریان خود احترام می‌گذاریم و داشتن پاور ویندوز با توجه به مزایا و معایب آن، از ضروریات یک دزدگیر خودرو محسوب نمی‌شود، ما انتخاب آن را به عهده کاربرانمان گذاشته‌ایم؛ تا در صورت نیاز و تمایل، پاور ویندوز را به دزدگیر خودرو آرنا متصل کنیم.

درصورتی‌که داشتن این قابلیت را برای خودرو خود می‌پسندید و قصد دارید این دستگاه را به دزدگیر خودرو آرنا متصل نمایید، فقط کافیست با کارشناسان ما در شرکت آرشین تماس برقرار کنید تا اطلاعات بیشتر در این زمینه را در اختیار شما قرار دهند.

 

برای خرید دزدگیر خودرو آرنا روی لینک زیر کلیک کنید :

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه